понеділок, 19 вересня 2016 р.

Літературне читання

Т.Г. Шевченко «Садок вишневий коло хати»

Читання
Клас: 3
Тема уроку:  Т.Г. Шевченко «Садок вишневий коло хати»
Мета уроку:
v ознайомити учнів з віршем поета «Садок вишневий коло хати»
v на конкретних творах, віршах продовжити знайомити учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового  слова, його біографічними даними, значенням творчості Т.Г.Шевченка для українського народу.
v показати, як шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість.
v розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси учнів.
v виховувати в учнів любов і шану до народного поета.
Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, книжкова виставка з творами Т.Г.Шевченка, мультимедійний пристрій.
Тип уроку: комбінований

Хід   уроку

I. Організаційний момент
 1.1. Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо,
Урок наш розпочинаймо.

1.2. Створення психологічного комфорту.
І так, ми розпочинаємо урок читання. Для початку налаштуємося до уроку і проведемо аутотренінг. Прошу закрити очі і повторити за мною:
Я – школяр,
Я – особистість творча,                         СЛАЙД
Я – думаю, замислююся,
Я – аналізую, висловлюю свої судження,
Я – хочу знати.

На дошці записано слова:
«І мене в сім’ї великій ,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Не злим тихим словом»
                              (Т.Г.Шевченко)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
2.1. Бесіда
Діти, про кого ми говорили на минулому уроці?
Хтось із вас мали на домашнє завдання вивчити напам’ять деякі вірші  Т.Г.Шевченка. Прошу діти.
Учень 1
У старій хатині
Кріпака колись
В тихій день весінній
Хлопчик народивсь

У тяжкій неволі
Ріс малий Тарас
Він не вчився в школі,
Він ягнята пас

Учень 2
В пана-бусурмана
В Петербурзі дім
Кріпаком у пана
Був Тарас у нім.

Учень 3
Хоче малювати
Прагне він до знань
Та за це багато
Зазнає знущань
За ясну свободу,
Світло майбуття –
Він віддав народу
Все своє життя.

Учень 4
Тече вода з-під явора
яром на долину.
пишається над водою
червона калина...
Тече вода із-за гаю
та попід горою.
Хлюпочуться качаточка
поміж осокою...

Учень 5
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила,
І на полі жайворонок
Соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічають.



Учень 6
… Світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихенько вітер віє,
Степи, лани, мріють,
Між ярами над ставами
Верби зеленіють.

- Молодці діти. Сідайте.

2.2 Розгадування загадкового кросворда
- Ми з вами ще вчили вірш «Тече вода з – під явора», а тепер за змістом цього вірша розгадайте кросворд.                    СЛАЙД

К
А
Ч
А
Т
О
Ч
К
А

В
О
Д
А


Я
В
І
Р

К
А
Л
И
Н
А

О
С
И
К
О
Ю

1)    Хто хлюпочеться у воді                                            (качаточка)
2)    Що тече з-під явора?                                               (вода)
3)    З- під якого дерева тече вода?                                (явір)
4)    Який кущ пишається над водою?                     (калина)
5)    З-поміж чого хлюпочуться качаточка?                  (осикою)

- Прочитайте слово у виділеному стовпці.

III. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогоднішній урок так само присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику Т.Г.Шевченку.                          СЛАЙД
- Творчість Т. Г. Шевченка шанують усі люди на землі... Так Максим Рильський – писав про великого письменника.
І я кажу:
Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами,
Земля, яку скропив Тарас
Дрібними росами – сльозами.
Шевченків край... так називають Черкащину, де в селі Моринці, у родині селянина кріпака народився великий поет, художник. Що ж означає слово «кріпак»? Це людина закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.

СЛАЙД
- У селі Кирилівка минули дитячі роки Тараса. Погляньте на малюнок. Це реставрована хата Шевченка, яка стоїть на місці тієї, що згоріла. На подвір’ї – музей Т. Г. Шевченка, поряд могила матері, яка ще молодою пішла з життя осиротивши дітей. Також в селі є пам’ятник великому поетові.
     
Як і заповідав поет, його поховано над Дніпром на високій Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою.
Діти, а чому Шевченка називають Кобзарем?

СЛАЙД
Хто такі кобзарі?
Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди. (Часто вони були сліпі).Співали про тяжке життя народу, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву – кобзарі. Шевченко не грав на кобзі, не співав сумних пісень по дорогах України. Але коли ми читаємо його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.
Свою першу збірку творів (1840 рік) поет назвав «Кобзар». Входило до неї тоді 8 поезій.
СЛАЙД
Багато віршів Кобзаря покладені на музику і вони стали піснями відомими у всьому світі. Послухаймо декілька з них.
СЛАЙД + музика (Тече вона в сине море …)
Погляньмо, які ще книжки про Т.Г.Шевченка ми маємо.
(Аналіз книжок зібраних на виставці)
-         Діти, ми з вами сьогодні будемо ознайомитися з віршем Т.Г.Шевченка «Садок вишневий коло хати». 
СЛАЙД
-         Але, щоб ви добре запам’ятали вірш і  зрозуміли, давайте з’ясуємо значення деяких слів, які будуть зустрічатися в нім.



СЛАЙД
Словникова робота
Кобзар – книга, де зібрані вірші Т. Г. Шевченка.
Хрущі – великі жуки.
Плугатарі – орачі, ті, хто ходить за плугом.
СЛАЙД
- Вірш «Садок вишневий коло хати»… належить до шедеврів пейзажної лірики. Шевченко написав її тоді, коли знаходився в Петербурзі, у холодному незатишному підвалі канцелярії, куди його привели для допитів навесні 1847 року.  Письменник дуже сумував за рідним краєм.

Послухаємо вірш
а) виразне читання вірша вчителем;- Яку пору року описано в поезії?  (осінь)
 
Фізкультхвилинка
Руки вгоду, руки вниз
На сусіда подивись
Руки вгоду, руки в боки.
Руки вгору підніміть
А тепер їх опустіть
Плесніть діти кілька раз
До роботи все гаразд.
 
б) читання учнями мовчки- Як поет описує родину?
 
в)  переклад вірша  румунською мовою.
г)  читання «ланцюжком»
- Чому донька подає вечерю?
д) знайдіть у тексті вірша слова «Садок вишневий коло хати…» прочитайте до слів «…А мати хоче научати…»
4. Закріплення вивченого матеріалу.
4.1. Читання прислів’їв.
-                     Діти, а хто знає прислів’я  та приказки про Кобзаря?
1.     Шевченко Тарас наче сонце для нас.
2.     Шевченкові твори сяють, мов зорі.
3.     Тарасові слова – то правда жива.
4.     Шевченкове слово в віках не старіє.
5.     Шевченкове перо  панів по серцю шкребло.
6.     Тарасів «Буквар» - для дітей великий дар.

- Прочитаймо ще декілька прислів’їв.  

1.     Шевченкові пісні молодіють, бо люди з ними живуть, працюють і мріють.
2.     Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став.
3.     Пани Шевченка карали, але мудрості не крали.
4.     Нема квітів без кореня, а Шевченка без народу.
5.     Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.
6.     Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди.

4.2. Прослуховування вірша «Садок вишневий коло хати».
СЛАЙД + музика
5.                                         Підсумок уроку

5.1. Метод «Мікрофон» СЛАЙД
-                     Про кого ми говорили сьогодні на уроці?
-                     Які вірші Т.Г.Шевченка ви знаєте? («Тече вода з-під явора», «Садок вишневий коло хати»,  «Світає, край неба палає», «Мені тринадцятий минало»).
-                     З яким віршем ми ознайомилися?
-                     Що нового ви дізналися про Т. Шевченка?

            5.2. Оцінювання учнів
             
            5.3. Домашнє завдання
            Перші дві строфи вірша «Садок вишневий коло хати» вивчити напам’ять
















Читання
Клас: 3
Тема уроку:  Позакласне читання.
                         Українська народна казка «Про бабу, внучку та Жучку»
Мета уроку:
v    вчити дітей правильно і виразно читати казку;
v    удосконалювати вміння аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику;
v    удосконалювати навички інтонаційного читання;
v    розвивати комунікативне мовлення та розуміння прочитаного, вміння висловлювати свої судження до змісту прочитаного;
v    збагачувати мову учнів прислів’ями;
v    виховувати любов до праці.

Обладнання: підручник, ілюстрації до народних казок, мультимедійний пристрій.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку

1. Організація класу до уроку.
1.1. Привітання.
-  Доброго дня діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.
-  Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас старався,
На перерві до уроку готувався. 
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.

1.2. Створення психологічного комфорту.

На дошці записаний епіграф уроку
СЛАЙД
Добро твориться просто – ні за так.
Так як цвіте і опадає мак. (на екрані – мак)
Як хмарка в’ється і сміється пташка (на екрані – хмарка, пташка)
Як трудиться мурашка-горопашка (на екрані – мурашка)

2. Актуалізація опорних знань учнів.
2.1. Метод «Мозковий штурм»
СЛАЙД
-  Діти, які бувають  казки? (літературні та народні).
-  Назвіть які народні казки ви вже прочитали?
-  І в чому відмінність літературної та народної казки? (Літературні казки написані письменниками, конкретною людиною, а народні – складені самим народом).
-  А до якої творчості відносяться народні казки? (до усної народної творчості).
-  А які ще народні казки ви знаєте? (Колобок, Лисичка-сестричка та Вовк-Панібрат, …)

2.2. Гра «Відгадай з якої казки».
А тепер, діти, ми трошки пограємось.  Розгляньте малюнки і пригадайте з якої казки ці уривки.
СЛАЙД
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Розгадування кросворду.
- Сьогодні, діти, ми будемо ознайомитися   ще з однією казкою. А для того щоб ви самі здогадались хто є автором нашої казочки спочатку ми розгадуємо кросворд.
(Усі завдання - слухові)

м
а
р
Н
у
є


н
А
в
е
с
н
і
х
м
а
Р
А



с
О
н
ц
е


Д
о
щ


1)    Згадайте кінцівку прислів’я: «Праця чоловіка годує, а лінь - марнує».
2)    Тане сніжок,
Квітне лужок,
День прибуває,
Коли це буває?  (Навесні)

3)    Летить орлиця по синьому небу
Крила розкрила, сонце закрила.    (Хмара)

4)    Високо стоїть,
Одне око має, всюди заглядає.    (Сонце)

5)    Коли не нема – чекають,
Коли прийду – тікають.        (Дощ)

СЛАЙД

3.2.  Повідомлення теми і мети уроку.
Так, діти, як ви вже і здогадались автором нашої сьогоднішньої казки є  народ. Ну а про що буде ця казочка                          СЛАЙД
-       Діти, погляньте на екран і з “розсипанки” слів зберіть прислів’я.
(на екрані розсипанка слів – труд, ідуть, і, Щастя, поруч)
-  Правильно. Молодці.
СЛАЙД
-  (На екрані прислів’я – “Щастя і труд поруч ідуть”)
-  Як розумієте це прислів’я? Поясніть.
(Виконавши якусь роботу отримуємо задоволення. На душі стає приємно. Праця нам принесла радість).
СЛАЙД
Отже, сьогодні ми ознайомимося з українською  народною казкою «Про бабу, внучку та Жучку» і в кінці ви мені скажете чи підходить дане прислів’я до героїв казочки.
СЛАЙД
3.3 Словникова робота
-         Щоб ви добре запам’ятали казку і  зрозуміли, давайте з’ясуємо значення деяких слів, які будуть зустрічатися у казці.
Ряст топтати – жити
Вродлива –  гарна
Відлежусь – відпочиватиму

3.4. Читання казки  вчителем.
-         Відкрийте підручник «Мальва» на сторінці 146. Уважно слідкуйте і запам’ятовуйте. Хто такі баба, внучка та як звати собачку.

     3.5. Перевірка первинного сприймання.
-  Чи сподобалась вам казка? Назвіть дійові особи.

Фізкультхвилинка
Руки вгоду, руки вниз
На сусіда подивись
Руки вгоду, руки в боки.
Руки вгору підніміть
А тепер їх опустіть
Плесніть діти кілька раз
До роботи все гаразд.

3.6. Читання казки  учнями мовчки .

3.7. Переклад казки румунською мовою

3.8.. Повторне читання казки учнями вголос.

3.9.         Бесіда за змістом казки.
-         Діти, про що розповідається у казці?
-         Як міркували баба, внучка і Жучка?    СЛАЙД
-         Що ж сталося, коли прийшла осінь?


4. Закріплення вивченого матеріалу
4.1                 . Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Поділіть казку на частини.
(діти читають казку за частинами – зачин, основна частина,
 заключна частина).

4.2. Читання казки «в особах».
- А тепер ми прочитаємо цю казку в особах. Скільки буде читців?
  Діти читають
- Молодці наші герої.

4.3.         Визначення головної думки.
- Перечитай виділені слова. Чи передають вони головну думку казки? Чи можна їх назвати найголовнішими у тексті?

- З прислів’я, що на екрані вибери те, що висвітлює ідею прочитаного твору. (На екрані висвітлюються прислів’я)
Добре роби – добре й буде.
Без трудів не їстимеш пирогів.
Хто багато читає, той багато знає.

- А які ще прислів’я та приказки про працю ви знаєте?
1. Праця людину годує, а лінь марнує.
2. Хто працює, той працю шанує.
3. Сьогоднішньої роботи на завтра не відкладай.
4. Бджола мала, а й та працює.
5. Маленька праця краща за велике безділля.  

5.  Підсумок уроку.
5.1. Бесіда
-         От і наближається наш урок до кінця.
-         Що ми нового дізналися на уроці?
-         Як ви думаєте, як автор ставиться до своїх героїв? (негативно).
-         То що ж засуджує народ в цій казці? (Народ засуджує ледарів).
-         А чого вчить нас ця казка? (бути працьовитими, любити правцю).
5.2. Оцінювання учнів
5.3.  Домашнє завдання.
Переказати  казку. 

Немає коментарів:

Дописати коментар