субота, 24 вересня 2016 р.

Українська мова (усний курс) 1 клас

Клас:1

Тема: Свято  Святого Миколая.

Мета:
ü ознайомити дітей зі святом Микола, із традиціями і звичаями українського народу;
ü залучати дітей до духовних надбань свого       народу,
ü формувати високі моральні переконання,
ü мотивувати навчальну діяльність учнів,
ü розвивати діалогічне та монологічне мовлення;
ü виховувати доброту, чемність

Обладнання: ікона Святого Миколая, підручник, ілюстративний матеріал         
Слова для засвоєння: подарунки, чемний, завітати, слухнянийнеслухняний, різки, пучок, цукерки.
звичай - obicei
святий Миколай - sfântul Nicolae

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-  Доброго дня діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.
-  Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас старався,
На перерві до уроку готувався. 
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп'ятка.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
2.1. Активізація знань і вмінь, засвоєних на попередніх уроках.
1. Відгадування загадки за характерними ознаками.
І не борошно, а білий,
І не вата, а м’який,
І, як дзеркало, блискучий, —
Покриває гори-кручі,
Застилає землю вкрай,
Щоб був кращий урожай.
Що це буде? — Відгадай.
(Сніг)
2.2. Бесіда
                 Як ви любите відпочивати взимку? (Вчитель стежить за правильністю мовлення, зупиняє учня, щоб виправити помилку, показати, як правильно вимовляти, залучає до цього усіх учнів).
                 Пригадаймо українські слова на тему "Зима”.
                 Як можна сказати про зиму? сніг? сніжинки?
                 Розповідь за малюнками…
2.3. Конкурс «Найкращий перекладач»
Перекладіть румунські  слова українською мовою:
Gheață — ... , ... (лід, крига)
zăpadă — ... (сніг)
ger  — ... (мороз)
decembrie — ... (грудень)
ianuarie — ... (січень)
februarie — ... (лютий)

2.4.         Практична робота
Зберіть низку слів.
(Учитель читає слова.)
Свято, працювати, святкувати, дарувати, святковий.
 Назвіть слова, які ви «зібрали».
(Промовляння слова «свято» хором двічі.)

2.5.         Бесіда.
  Як ви розумієте значення слова «свято»?
  Як поводяться люди у дні свят?
Свято — урочистий день, присвячений видатним подіям. У цей день люди прикрашають вулиці, будинки, квартири, надягають святкове вбрання; готують смачні страви, ідуть до Церкви.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми поговоримо про давнє народне свято — свято Святого Миколая. Послухаємо легенду про Святого Миколая.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
    4.1.Вступна бесіда вчителя:
      Є одне зимове свято, яке здавна шанується в народі. Особливо люблять це свято діти, бо воно пов'язане з дарунками: Святий Миколай приходить уночі і кладе дарунок чемним і слухняним дітям під подушечку або в чобіток (черевичок). А неслухняним Святий Миколай приносить пучечок різок (nuiele). Мені здається, що всі ви чемні, слухняні, любите тата й маму, тому всі одержите (одержали) подарунки.


4.2.         Робота з підручником.
 Слухання-розуміння тексту "Легенда про Святого Миколая"
Майже 2000 років тому в невеличкому містечку Мирах мешкав хлопчина на ймення Миколай. Батьки малого Миколайчика померли дуже рано, залишивши хлопчині чималу спадщину. Миколайчик виховувався в добрі, щирості та інших чеснотах. І вирішив він роздати добро своє бідним людям, а насамперед їхнім дітям.
Частенько набивав хлопчик мішки всіляким одягом, їжею, іграшками, іншими дарунками і ночами розносив їх бідним дітям, залишаючи біля дверей.
Святий Миколай завжди робив людям добро. Він лікував хворих, допомагав бідним і молився за всіх.
Святий Миколай дуже любить діток і на свято приносить їм гостинці. Кладе їх у хаті біля порогу або кожному під подушку. Отож, хто хоче отримати від  Святого Миколая гарний подарунок, повинен робити тільки добрі вчинки. Потрібно бути слухняними (ascultători) і чемним (cuminți) дітьми. 

4.3.         Бесіда за змістом  легенди:
      Чому Миколай став Святим?
      Кого він найбільше любить?
      Яке ж найбільше щастя в житті?

Ф і з х в и л и н к а
1,2 –  всі пірнають  (se apleacă în jos)
3,4 – виринають  (îndreaptă mâinele prin părţi)
5, 6 – по воді, кріпнуть крильця молоді  (fac din mâine, zboară)
7, 8 – що є сили,
          Всі до берега поплили  (înoată)
9, 10 – потягнулись  (se întind)
            Обсушились
Розвернулись (se învârtesc)
І пішли  (fac din picioare)  по між горою
Снідать травкою смачною.  

4.4.  Робота з підручником (с.50)
-   Кому Святий Миколай приніс подарунок. Який?
Слухняним діткам Святий Миколай приніс ведмедик, літак, зайчик, лисичка, машинка, лялька, м’яч;
Неслухняним дітям – прутик.

§    с. 51
-  Михайло роздягнувся і ліг спати. Він  гарно поклав  одяг на своє  місце. Михайлик отримає в подарунок від  Святого Миколая книжку.
-  Василько теж  роздягнувся і ліг спати. Але  він  не поклав  одяг на своє  місце,   а розкидав свої речі  по кімнаті. Тому Василько отримає в подарунок від  Святого Миколая прутика.

4.5.         Слухання віршів Софії Майданської та Степана Жупана  
4.6.         Робота з підручником (с.51)
Про що розповідає хлопчик батькам?
-  Мамо, тато, дивіться! Святий Миколай приніс мені під подушкою машинку.

-  Ф і з х в и л и н к а

V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
5.1.         Розігрування діалогів за малюнком з підручника  (с.51)
-  Іване, дивись! Мені Святий Миколай приніс Ведмедика!
-  А мені, Він приніс в подарунок літак.



5.2.         Вивчення вірша напам’ять
Святий,


добрий Миколай,
В нашу хату завітай,
Подарунки вночі дітям
Розкладай:
Юрі – в чобіток,
Наді -  в фартушок,
А малому Іванкові  -
В піджачок.




V. ПІДСУМОК УРОКУ
          5.1. Бесіда
      Про кого ми довідались на цьому уроці?
      Хто такий Святий Миколай?
       За що його дуже люблять діти?
       Які дарунки він приносить дітям?
       Куди він їх кладе?
     То якими ж хотів нас бачити Святий Миколай?


          5.2. Вербальне оцінювання 
Клас:1

Тема: Новий Рік

Мета:
ü засвоїти слова за темою;
ü формувати вміння будувати діалог, ураховуючи етикетну лексику;
ü правильно вживати родові закінчення прикметників і форми особових займенників;
ü розвивати уяву.
ü поповнювати й активізувати словниковий запас;
ü удосконалювати вміння усного мовлення.
ü Ознайомлення із традиціями і звичаями українського народу.

Слова для засвоєння: Новий рік, новорічний, свято, святкування, готуватися, вітати, ялинка, іграшки, ліхтарик, кулька, (по-)бажати, Снігуронька.
Свято - sărbătoare
Новий рік - Anul Nou
ялинка - pom de Crăciun
прикрасили - au împodobit
співати - a cânta
коляда - colind(ă)
розважатися - a se juca
Дід Мороз - Moş Crăciun
пісня – cântec
веселитися - a se veseli
канікули - vacanţă
Обладнання:  підручник, ілюстративний матеріал  

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-  Доброго дня діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
          2.1. Бесіда
      Про кого ми довідались на минулому  уроці?
      Хто такий Святий Миколай?
       За що його дуже люблять діти?
       Які дарунки він приносить дітям?
       Куди він їх кладе?
     То якими ж хотів нас бачити Святий Миколай?
     Яке свято йде за святом Миколая? (Новий рік.)
      Вірш напам’ять. 

ІІІ.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми поговоримо про те, як люди святкують Новий рік.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.         Розповідь учителя.
                 Наближається одне з найкрасивіших свят, коли закінчується старий рік і настає новий. Це — Новорічне свято. Усі люди готуються до нього, прикрашають ялинки, вітають своїх рідних і знайомих з Новим роком. У вас удома, очевидно, теж буде ялинка, і ви прикрасите її іграшками (вчитель демонструє кілька ялинкових прикрас).

4.2.         Робота щодо збагачення словникового запасу та активізації граматичних форм:
а)      учитель демонструє ялинкові прикраси, називає їх, діти повторюють (двічі або тричі).
Слід домагатися, щоб вони засвоїли слова прикраси, ялинкові іграшки та назви прикрас, їх кольори;
б)      активізація слів у мовленні:
-         Що це? (Показує малюнок ялинки). Що на ялинці? (Вчитель звертає увагу на чергування [к] — [ц'] в основі слова ялинка: українською мовою говоримо ялинка, але: на ялинці).
-         Це — ялинкова іграшка (показує). Вона називається кулька (шарик). Якого вона кольору? На чому висить кулька? (Кулька на ялинці).
-         А це ліхтарик (фонарик). Якого він кольору? На чому висить ліхтарик?
-         Які іграшки на ялинці? (На ялинці кулька і ліхтарик. На ялинці червона кулька і синій ліхтарик).
-         А сніжинка — на руці. На чому сніжинка? (Відповідь хором). Яка сніжинка? (Біла, пухнаста, красива).

4.3.         Гра "Прикрась ялинку".
Вчитель показує малюнок зеленої ялинки (або іграшкову ялинку і до неї — іграшки).
                 Ось зелена пухнаста ялинка. Скоро Новорічне свято. Ми прикрасимо її до свята. Я починаю, а ви продовжите. Я візьму червону кульку і повішу її на ялинку. Кулька на ялинці!
Далі ялинку "прикрашають" діти: "А я візьму кришталеву бурульку і повішу її на ялинку. Бурулька на ялинці!" (Інші учні називають і "розвішують" різнокольорові ліхтарики, зірочки, шишки, прапорці, сніжинки).
Розгляньте малюнок на с.55 і розкажіть, яка ж наша ялинка і які іграшки на ній висять.
Ф і з х в и л и н к а
1,2 –  всі пірнають  (se apleacă în jos)
3,4 – виринають  (îndreaptă mâinele prin părţi)
5, 6 – по воді, кріпнуть крильця молоді  (fac din mâine, zboară)
7, 8 – що є сили,
          Всі до берега поплили  (înoată)
9, 10 – потягнулись  (se întind)
            Обсушились
Розвернулись (se învârtesc)
І пішли  (fac din picioare)  по між горою
Снідать травкою смачною.  

4.3. Робота за підручником:
 - Ялинкові прикраси – це  ялинкові прикраси:   кульки, паперові прикраси, дощик, цукерки, сніжинки, шишки.
Порахуй і скажи, скільки чого.

-         Сім’я прикрашає новорічну ялинку. Мама повісила на ялинці кольорові кульки, шишки.  Марія дає  мамі кульку. Іванко дає татові гірлянди.
(+ діалоги між мамою і донькою та між татом і сином).

4.4.         Слухання вірша Анатолія Камінчука «Новорічне свято»
 (за малюнком с.53)

4.5.         Бесіда  малюнком с.53
-         Хто танцює з дітьми навколо ялинки?
Навколо ялинки танцюють Дід Мороз та Снігуронька. Діти грають роль:
 лисички, вовка, Буратіно, Мальвіни, зайчика, клоуна.

У Діда Мороза пухнаста сива борода.
У Снігуроньки довга русява коса.
У мішку Діда Мороза подарунки для дітей: цукерки, ляльки для дівчат, машинки для хлопчиків.

-         Хто  прийшов на свято?   Хто з ким? (малюнок с. 53)

-  Ф і з х в и л и н к а
-   
V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

5.1.      Відгадування загадок
Що за гостя в нас така –
І зелена, і струнка!
Сяє зірка угорі,
На гіллячках ліхтарі,
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки і горішки.

5.2.   Вивчення вірша напам’ять
За вікном летять сніжинки
І сідають на вікні.
Ми танцюєм круг ялинки
І співаємо пісні.




ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
       
           6.1. Бесіда
-     Про яке свято йшлося на уроці?
-     Чим подобається вам це свято?
-         Де росте ялинка?
-         Чим прикрашають ялинку?  
-                   Що діти повісили на ялинку?

          6.2. Вербальне оцінювання 
Клас:1

Тема: Різдво

Мета:
ü ознайомлення із традиціями і звичаями українського народу;
ü  збагачувати словниковий запас учнів;
ü розвивати мовленнєві уміння;
ü виховувати любов і повагу до народних звичаїв.
Слова для засвоєнняРіздво, Свят-вечір, колядка, колядування, щедрівка, щедрування, співати, подарунки, цукерки, звичаї, святкувати, вітати, вітатися.

Свято - sărbătoare
Христос народився! - S-a născut Hristos!
Водохреща - Bobotează
співати - a cânta
коляда - colind(ă)
Різдво Христове - Naşterea Domnului, Crăciun
Славімо Його! - Să-L preamărim!
Ісус Христос - lisus Hristos

Обладнання: ікона Святого Миколая, підручник, ілюстративний матеріал         

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-  Доброго дня діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
          2.1. Бесіда
-     Про яке свято ми говорили на минулому уроці?
-     Чим подобається вам це свято?
-         Де росте ялинка?
-         Чим прикрашають ялинку?  
-                   Що діти повісили на ялинку?
-                   Вірш напам’ять. 

    2.2. Вправа «Виправте речення».
Послухайте і виправте речення.
а)        У святковому залі діти прикрасили дуб новорічними іграшками.
б)        У Діда Мороза довга русява коса.
в)        У Снігуроньки пухнаста сива борода.
г)        У мішку Діда Мороза подарунки для дітей: сірники та запальнички, цибуля та перець.


ІІІ.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми поговоримо про те, як люди святкують Різдво

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.         Розповідь учителя.
Що означає стародавнє слово «Різдво»? (Народження.)
То хто ж ще народився на Різдво?
Народження Ісуса Христа сталося коли  люди увірували в єдиного і всемогутнього Бога. Послухайте легенду про народження Ісуса Христа.

4.2.         Легенда
Народився Христос біля невеличкого міста Віфлеєма, куди Йосип і Марія, батьки Ісуса, прийшли для перепису населення за наказом римського імператора Августа. У Віфлеємі зібралося багато людей, і усі заїжджі двори були переповнені. Тому Марії та Йосипу довелося заночувати у печері, де був хлів. Тут Марія народила Боже Немовля, сповила його та поклала у ясла.
(Діти розглядають малюнок.)
Звістку про це швидко рознесли ангели по всьому світу. Першими дізналися про народження Сина Божого пастухи, що були поруч. Вони одразу прийшли у Віфлеєм, знайшли Діву Марію і Боже Немовля й славили їх. Коли народився Ісус, на небі з’явилася особливо яскрава зірка.
Нова зірка привела сюди мудреців-волхвів — з дарами. Вони впали на коліна і славили народження Спасителя.

Повідомлення вчителя.
Різдво — це біблейне свято народження Христа.
«Христос» означає цар. Але Ісус був царем незвичайним. Він не мав ні корони, ні палацу, ні трону, ні війська. Для людей його народження було таким важливим, що майже всі народи домовилися вести відлік рокам, починаючи із цієї події.

Коли настає свято Різдва, по всій землі в домівках і церквах запалюють свічки, співають пісень про Ісуса Христа; у господах готують святковий стіл.

4.3.         Бесіда за змістом легенди
                 Що означає слово Різдво?
           Хто народився у Різдво? (Ісус Христос.)
                 А слово Христос?
                 Розкажіть, де народився Ісус Христос.

Фізкультхвилинка.
1,2 –  всі пірнають  (se apleacă în jos)
3,4 – виринають  (îndreaptă mâinele prin părţi)
5, 6 – по воді, кріпнуть крильця молоді  (fac din mâine, zboară)
7, 8 – що є сили,
          Всі до берега поплили  (înoată)
9, 10 – потягнулись  (se întind)
            Обсушились
Розвернулись (se învârtesc)
І пішли  (fac din picioare)  по між горою
Снідать травкою смачною. 

4.4.         Робота за підручником
Розповідь вчителя про  святкування Різдва в Україні.
малюнок с. 54 + текст с. 133

Малюнок с. 55
Колядники з Козою прийшли колядувати до господарів. Господар вийшов і дякує дітям.

Іванко прийшов до хати і засіває господарів житом-пшеницею, бажаючи їм щастя, здоров’я, достатку.  А господарі дякують йому і  пригощають його ласощами або сідають за стіл (істи). 

-  Ф і з х в и л и н к а
-   
V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
             5.2.   Вивчення колядки напам’ять
    Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
 А без меду не така,        
Дайте, дядьку (тітко), п’ятака! ,
Із Різдвом ми вас вітаєм,
Добра й радості бажаєм.

5.2.      Прослуховування колядки
Ой, у Вифлеємі весела новина, радуйся!
Приспів: Ой радуйся, земле, Син Божий народився!
Там Діва Марія народила Сина, радуйся!
Отцівське слово одяглося в тіло, радуйся!
Ангели співають Господу Своєму, радуйся!
Славу, честь складають Йому - Рожденному, радуйся!
Ми Народженого Христа прославляймо, радуйся!
Господеві-Спасу всі поклін віддаймо, радуйся!


ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
       
           6.1. Бесіда
                 Що означає слово Різдво?
                 А слово Христос?
                 Отже, про які народні свята ви довідались сьогодні?
                 Чи святкують їх у вашій родині?
                 Чи доводилось вам колядувати або щедрувати?
          6.2. Вербальне оцінювання 
 Клас:1


Тема: Дикі тварини

Мета:
v збагачувати словниковий запас учнів;
v удосконалювати уміння слухати-розуміти, говорити українською мовою;
v розвивати уміння розповідати за малюнками;
v Виховувати любов і турботливе ставлення до диких тварин і птахів з далеких країв, водних мешканців. Знати, яку користь вони приносять.

Слова для засвоєння:     тигреня, слоненя, мавпа і мавпенята, жирафеня, ведмідь, ведмежа, слоненя.
Тварини – animale
Свійські тварини – animale domestice
Дикі тварини – animale sălbatice

Дикі тварини  та птахи нашої місцевості
вовк - lup
олень – cerb
 білочка – veveriţă
 лисиця - vulpe
лось - elan
їжачок - arici
орел – vultur
лебідь – lebădă
пава - păună, păuniţă
сова - bufniţă
альбатрос - albatros
чайка - pescăruş
пелікан - pelican


Дикі тварини  та птахи
не  нашої місцевості
тигр - tigru
зебра - zebră
лев - leu
кенгуру - cangur
верблюд - cămilă
бегемот - hipopotam
жираф - girafă
пінгвін - pinguin
носоріг - rinocer
папуга – papagal

фламінго - flamingo

Водні мешканці
кит - balenă
сом - somn
черепаха - broască ţestoasă
крокодил - crocodil
морський коник - căluţ-de-mare
мушля - scoică
морська зірка - steluţă-de-mare

риба-молот - peşte-ciocan
рак - гас
краб - crab
восьминіг - caracatiţă
акула - rechin
дельфін - delfin
Обладнання: підручник,  ілюстрації  диких тварин та птахів.

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-  Доброго дня діти. Рада вітати вас на сьогоднішньому уроці.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
           2.1. Бесіда
-         Що означає слово Різдво?
-         А слово Христос?
-       Отже, про які народні свята ви довідались сьогодні?
-       Чи святкують їх у вашій родині?
-       Чи доводилось вам колядувати або щедрувати?
-                   Колядку напам’ять. 

ІІІ.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про диких тварин, про те, де вони живуть. Вивчимо вірш, пограємо в гру.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.         Розповідь учителя.
-       Нещодавно ми були в кіно, а сьогодні підемо у зоопарк.
-       А хто з вас був у зоопарку?
-       Які ж тварини там живуть?
      
                4.2.Робота з ілюстративним матеріалом
Тварини можна розподілити на дві великі групи:
·        Свійські тварини – про яких дбають люди;
·        Дикі тварини – це тварини, які самі добувають собі їжу (живуть у лісах, полях, річках).
(Вчитель озвучує назви диких тварин українською мовою, учні повторюють 2-3 рази).

4.3.         Бесіда
Діти, є птахи, які живуть у нашому краї. І дикі тварини живуть у нашій місцевості. А є птахи та тварини, які  не живуть у нашому краї. Вони живуть у джунглях.

Фізкультхвилинка.
1,2 –  всі пірнають  (se apleacă în jos)
3,4 – виринають  (îndreaptă mâinele prin părţi)
5, 6 – по воді, кріпнуть крильця молоді  (fac din mâine, zboară)
7, 8 – що є сили,
          Всі до берега поплили  (înoată)
9, 10 – потягнулись  (se întind)
            Обсушились
Розвернулись (se învârtesc)
І пішли  (fac din picioare)  по між горою
Снідать травкою смачною. 

4.4.         Робота за підручником
Діти, є дикі тварини живуть у нашій місцевості. А є птахи та тварини, які  не живуть у нашому краї.
  Чи знаєте ви, чому леви, тигри, мавпи, зебри живуть у зоопарку? (Тому що вони привезені з теплих країв і у наших лісах не живуть).
 (ст. 68-69,  І частини)

Слухання вірша Ольги Страшенко «У зоопарку»

4.5.         Бесіда за змістом вірша.

-  Ф і з х в и л и н к а

V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
             5.2.  Гра «У кого хто»
 Вчителька розповідає, у кого хто, а діти повторюють  хором назви дитинчат тварин. Потім діти самі називають.
1.     у мишки – мишеня
2.     у білки – білченя
3.     у вовка – вовченя
4.     у ведмедя – ведмежа
5.     у лисиці – лисеня
6.     у зайчика – зайченя
7.     у мавпи – мавпеня
8.     у тигра – тигреня
9.     у жирафи – жирафеня
10.                        у слона – слоненя
11.                        у лева – левеня.
  
 5.2.      Розігрування діалогів 
-         А тепер пограємось у гру «Поговори зі мною» - будемо працювати в парах так як ви сидите за партою. Будемо складати діалог. Вам же відома така форма роботи. Придумайте діалог між собою на тему «Дикі тварини», а я вам навожу приклад:
* * * *
-                           ______________ ти бував у лісі?
-                           Бував.
-                           Коли?
-                           Улітку, на канікулах.
-                           Кого ти там бачив?
-                           Я бачив білочку.
-                           А ведмедя ти бачив?
-                           Ні, ведмедя я не бачив. Він дуже страшний звір.
* * * *
-                           _____________, ти любиш тварин?
-                           Так
-                           А як ти про них дбаєш?
-                           Восени я ходжу з друзями до лісу і збираю листя, жолуді, сіно.
-                           А навіщо?
-                           Зимою, коли дуже холодно, ми кладемо це тваринам у годівниці і вони мають що їсти.

5.3.      Відгадування загадок
Недавно я побувала в зоопарку, як ви гадаєте кого я там бачила? Для цього відгадайте наступні загадки:
Взимку ляже спати
Дядько волохатий
Лиш тоді устане
Як весна настане
 (ведмідь)
Сірий, зубастий
По полю блукає
Ягнят шукає
(вовк)
Влітку сіренький
в взимку біленький
довгі вуха має,
швидко в ліс стрибає
 (заєць)
Я веселенький звірок
Плиг з ялинки на дубок   
 (білка)

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
       
           6.1. Бесіда
     Про що ви дізналися на уроці?
     Назвіть тварин українською мовою:
            Tigru,  zebră,  cerb, veveriţă, vulpe

          6.2. Вербальне оцінювання 
 Клас:1
Тема: Де вони живуть

Мета:
v   продовжити роботу за темою;
v   формувати вміння правильно й доречно вживати слова зазначеної теми та міжтемні слова в процесі мовлення;
v   учити дітей аналізувати, узагальнювати;
v    розвивати мовленнєві вміння;
v   виховувати любов і турботливе ставлення до диких тварин і птахів з далеких країв, водних мешканців. Знати, яку користь вони приносять.

Слова для засвоєння:     тигреня, слоненя, мавпа і мавпенята, жирафеня, ведмідь, ведмежа, слоненя.
Тварини – animale
Свійські тварини – animale domestice
Дикі тварини – animale sălbatice


Дикі тварини  та птахи нашої місцевості
вовк - lup
олень – cerb
 білочка – veveriţă
 лисиця - vulpe
лось - elan
їжачок - arici
орел – vultur
лебідь – lebădă
пава - păună, păuniţă
сова - bufniţă
альбатрос - albatros
чайка - pescăruş
пелікан - pelican


Дикі тварини  та птахи
не  нашої місцевості
тигр - tigru
зебра - zebră
лев - leu
кенгуру - cangur
верблюд - cămilă
бегемот - hipopotam
жираф - girafă
пінгвін - pinguin
носоріг - rinocer
папуга – papagal

фламінго - flamingo

Водні мешканці
кит - balenă
сом - somn
черепаха - broască ţestoasă
крокодил - crocodil
морський коник - căluţ-de-mare
мушля - scoică
морська зірка - steluţă-de-mare

риба-молот - peşte-ciocan
рак - гас
краб - crab
восьминіг - caracatiţă
акула - rechin
дельфін - delfin
Обладнання: підручник,  ілюстрації  диких тварин та птахів.

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
2.1. Бесіда
     Про що ви дізналися на минулому уроці?
     Чи сподобалось вам у зоопарку?
     Яких тварин ви бачили?
     Як називаються їхні дитинчата?
     Назвіть тварин українською мовою:
            Tigru,  zebră,  cerb, veveriţă, vulpe

(На дошці малюнки із зображенням тварин.)
Розгляньте малюнки. Назвіть диких тварин.
Розкажіть, хто в кого.
1.     у мишки – мишеня
2.     у білки – білченя
3.     у вовка – вовченя
4.     у ведмедя – ведмежа
5.     у лисиці – лисеня
6.     у зайчика – зайченя
7.     у мавпи – мавпеня
8.     у тигра – тигреня
9.     у жирафи – жирафеня
10.                        у слона – слоненя
11.                        у лева – левеня.

               
ІІІ.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Ми продовжимо розмову про диких тварин. Відгадаємо загадки, придумаємо свої загадки про диких тварин.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.         Розповідь учителя.
-       Нещодавно ми були в кіно, а сьогодні підемо у зоопарк.
-       А хто з вас був у зоопарку?
-       Які ж тварини там живуть?

Послухайте загадки, знайдіть серед малюнків відгадки.
(Учні виконують завдання.)

Я сірий, високий,
Замість носа в мене хобот.
(Слон.)

На дереві грається, угору піднімається,
На хвостику гойдається.
І зветься це малятко —
Веселе ...                               (мавпенятко).

Така велика, довгошия
І вища за найбільшу шафу,
Така розумна і красива У зоопарку є... (жирафа).

Фізкультхвилинка

    4.3. Робота над віршем О. Орача «Хто де живе?».
Як ми вже говорили, дикі тварини живуть у зоопарку і у лісі. Слухаємо віршик Олега Орача «Хто де живе». Уважно послухайте вірш, зверніть увагу на те, хто де живе.
-          
Хто де живе
Білка селиться в дуплі,
Їжачисько – у кублі,
Вепр – у хащах верболозів,
А ведмідь – в глухім берлозі,
Мудрий лис живе в норах,
Тигр – у джунглях,
Барс – у горах,
Олень – в тундрі і в лісах,
А верблюд – в пустелі,
А орел – могутній птах –
Гніздиться на скелі …
Люди селяться в містах
І в зелених селах,
І живуть вони ось так –
У людських оселях.

4.4.         Бесіда за змістом вірша
б)    Розкажіть, хто де живе.
Відповідайте хором.

4.5.Бесіда за малюнком «Як зимують тварини» (за малюнком)
Взимку птахи  замовкають. Вони ховаються в затишні місця. Вони шукають поживу. Часто взимку птахи гинуть від голоду. У цей час їх треба підгодовувати. Для цього на деревах треба повісити годівнички і насипати в них зерна. Насіння соняшнику, гарбуза.
Довгу зиму в затишних місцях сплять бурі ведмеді, борсуки, їжаки, кажани. Вночі на полювання виходять  вовки. У полі, на лісових галявинах у пошуках корму блукають лисиці, зайці. У лісі бродять лосі, олені, косулі.  Вони об’їдаю тоненькі гілочки дерев та кущів.  Також люди дбають про лісових мешканців, обладнуючи спеціальні  кормушки, де готують корм для звірів (сіно).

-  Ф і з х в и л и н к а
V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
5.1.Робота за підручником
Гра «Хто тут?»       (ст. 68-69,  І частини)

       5.2.      Розігрування діалогів 

        5.3.      Вивчення загадки напам’ять      (на вибір)
Взимку ляже спати
Дядько волохатий
Лиш тоді устане
Як весна настане
 (ведмідь)
Влітку сіренький
в взимку біленький
довгі вуха має,
швидко в ліс стрибає
 (заєць)

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
                   6.1. Бесіда
     Про що ви дізналися на уроці?
     Як називаються дитинчата тварин?
     Як треба доглядати за тваринами взимку?
     
    6.2. Вербальне оцінювання 

 Клас:1

Тема: Українська народна казка «Рукавичка»

Мета:
v збагачувати словниковий запас учнів;
v ознайомити учнів  з казкою;
v збагачувати словниковий запас, учити інтонаційно правильно відтворювати діалог героїв казки, сприяти моральному розвитку.

Слова для засвоєння:     тигреня, слоненя, мавпа і мавпенята, жирафеня, ведмідь,

Обладнання: підручник, предметні малюнки із зображенням тварин, сюжетні малюнки до казки

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
           2.1. Бесіда
     Чи сподобалось вам у зоопарку?
     Яких тварин ви бачили?
     Як називаються їхні дитинчата?
     Як треба доглядати за тваринами взимку?
     Назвіть тварин українською мовою:
            Tigru,  zebră,  cerb, veveriţă, vulpe …
-                   Загадку  напам’ять. 

          IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
3.1.         Робота над загадками.
Відгадайте загадки і дізнайтеся, з якою казкою,ми сьогодні познайомимось, оскільки тварини, про яких ідеться у загадках, с героями цієї казки.
(Малюнок після відгадування загадки прикріплюється на дошку.)
Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
(Ведмідь.)

По пасовиськах гасає,
Овечок хапає.
(Вовк.)

По землі стрибає,
По воді пливає.
(Жаба.)
Він із казки,
Він із пісні,
В нього зубки,
Як залізні.
Капустину Він гризе.
Зветься звір На букву 3.
(Заєць.)

Хвостата, носата, руда і зубата,
Уміє хвостата нечутно ступати,
В курник залізати,
Тягнути курчата.
Як злодійку звати?
(Лисиця.)

Хвостик, як ниточка,
Само, як калиточка.
А очі, як намистинки.
(Миша.)

Калйточка — 1. Маленька торбинка для грошей.
                         2. Змащений медом коржик для ворожіння.
— Героями якої казки є ці тварини?
(Якщо в дітей виникали труднощі, провести наступну вправу.)

3.2.         Вправа «Зв’яжи звуки — упіймай слово».
[р], [у], [к], [а], [в], [в], [ч], [к], [а].

ІV.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми познайомимося з українською народною казкою «Рукавичка», вивчимо нові слова, інсценізуємо казку.

                             V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
                 5.1. Слухання казки.
Ішов дід лісом, а за ним бігла собачка, та й загубив дід рукавичку.
От біжить мишка, улізла в ту рукавичку та й каже:
— Тут я буду жити!
Коли це жабка плигає та й питає:
— А хто-хто в цій рукавичці?
— Мишка-шкряботушка. А ти хто?
— Жабка-скрекотушка. Пусти й мене!
От уже їх двоє. Коли біжить зайчик. Прибіг до рукавички та й питає:
— А хто-хто в цій рукавичці?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка. А ти хто?
— А я зайчик-побігайчик. Пустіть і мене!
— Іди!
От уже їх троє.
Коли це біжить лисичка — та до рукавички:
— А хто-хто в цій рукавичці живе?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка та зайчик-побігайчик. А ти хто?
— Та я лисичка-сестричка. Пустіть і мене!
— Та йди!
Ото вже їх четверо сидить. Аж суне вовчик — та й собі до рукавички, питається:
— А хто-хто в цій рукавичці живе?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик та лисичка-сестричка. А ти хто?
— Та я вовчик-братик. Пустіть і мене!
— Та вже йди!
Уліз і той. Уже їх п'ятеро.
Де не взявся — біжить кабан.
— Хро-хро-хро! А хто-хто в цій рукавичці живе?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка та вовчик-братик. А ти хто?
— Хро-хро-хро! А я кабан-іклан. Пустіть і мене!
— Оце лихо! Хто не набреде — та все в рукавичку! Куди ж ти тут улізеш?
— Та вже влізу,— пустіть!
— Та що вже з тобою робити,— йди!
Уліз і той. Уже їх шестеро, уже так їм тісно, що й нікуди. Коли це тріщать кущі, вилазить ведмідь — та й собі до рукавички, реве й питається:
— А хто-хто в цій рукавичці живе?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик та кабан-іклан. А ти хто?
— Гу-гу-гу! Як вас багато! А я ведмідь-набрідь. Пустіть і мене!
— Куди ми тебе пустимо, коли й так тісно?
— Та якось будемо.
— Та вже йди, тільки скраєчку! Уліз і ведмідь, — семеро стало.
Та так вже тісно, що рукавичка ось-ось розірветься.
Коли це дід оглядівся,— нема рукавички. Він тоді назад — шукати її, а собачка попереду побігла. Бігла-бігла, бачить — лежить рукавичка і ворушиться. Собачка тоді: «Гав-гав-гав!»
Вони як злякаються, як вирвуться з рукавички,— так усі й порозбігалися лісом.
Прийшов дід та й забрав рукавичку.
        
5.1.         Бесіда.
       Чи сподобалися вам герої казки?
(Підвести дітей до висновку, що герої казки були добрі, чуйні, бо пускали в рукавичку, яка стала для них хаткою, усіх, хто просився.)
       У яку пору року відбувалися події, описані в казці?
       Як ви здогадалися, адже в казці про це не сказано?

Фізкультхвилинка.

VІ. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
6.1.         Вправа «Лічи далі».
Двоє, ... (троє, четверо і т. д.).
6.2. Вправа на доповнення.
Мишка-шкряботушка
Жабка-… (скрекотушка)
Зайчик-... (побігайчик)
Лисичка —... (сестричка)
Вовчик -... (братик)
Ведмідь-...(набрід)

6.3. Інсценізація казки.
Інсценізувати казку без авторських слів двічі.

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
       
           7.1. Бесіда
- З якою казкою ми сьогодні ознайомилися на уроці?
       Які нові слова запам’ятали?

          7.2. Вербальне оцінювання


 Клас:1

Тема: Свійська птиця

Мета:
v збагачувати словниковий запас учнів;
v  розвивати уміння слухати-розуміти і говорити українською мовою;
v виховувати любов та турботливе ставлення до домашніх тварин. Знати, яку користь вони нам приносять.

Слова для засвоєння:  назви свійських птахів та їх ознаки.

півень - cocoş
курка - găină
курча - pui de găină


качур – rățoi
качка - raţă
каченя - boboc de raţă

гусак - gâscan, gânsac
гуска - gâscă
гусеня - boboc de gâscă
індик - curcan
індичка – curcăniță
індича – pui de curcan


Обладнання: підручник, предметні малюнки із зображенням свійської птиці.

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
           2.1. Бесіда
-     З якою казкою ми ознайомилися на минулому уроці?

2.2. Інсценізація казки
          2.3. Вправа «Що змінилось?».
Зараз будемо вчитися спостерігати, бути уважними. Розгляньте малюнки із зображенням птахів. Відверніться і заплющіть очі. (Учитель міняг місцями малюнки.) Поверніться і подивіться на малюнки. Що змінилося?
(Повторити 3—4 рази. Далі до малюнків додати малюнок із зображенням півня.)
— Що змінилося?
       Чи можна півня поселити до цих птахів? Чому?
       Де живе півень?
ІІІ.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Помандруємо до села, щоб дізнатися, яка птиця живе в господарів.

         ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.         Робота з наочністю.
Розповідь за малюнками.
(На дошці з’являються сільські краєвиди; господа, на подвір’ї свійська птиця, свійські тварини.)
Розкажіть, що зображено на малюнках.
       Які ще птахи, окрім півня, живуть у людей?
(На дошку помістити предметні малюнки із зображенням свійської птиці. Промовляння хором з наголосом назв свійської птиці; гуси, кури, качки, індики.)/
Птахів, які живуть у господарстві в людей, називають свійською птицею. Поміркуйте, чому свійська.
(Гусаксвій, індиксвій. У кожного в господарстві своя птиця.)

4.2.                 Практична робота
       Хто як голос подає? Поєднайте стрілками.
гусак                          сичить
курка                         крякає
індик                     кудкудакає
качка                        ґелґоче
белькоче
Як птахи насправді подають голос? Відповідайте хором.
        Як кури? (Ко-ко-ко.)
        Як качки? (Кря-кря-кря.)
        Як гуси? (ґел -ґел-ґел.)
        Як індики? (Бель-буль, бель-буль.)
Оберіть для себе голос будь-якої птиці і подайте голоси всі разом.
Ось такі звуки ми можемо почути на пташиному дворі.
                            Фізкультхвилинка.

4.3. Робота з підручником
                 4.3.1. Мал. 1 (с. 72)
                 а) Свійська птиця – це півень, курка (квочка), курчата;
                                                         гусак, гуска, гусенята;
                                                         індик, індичка, індичата;
                                                         качур, качка, каченята.
                               б) Це півень. Він великий. Це курка. Вона теж велика.
                               А це курчата. Їх восьмеро. Вони  маленькі.
                              
                 4.3.2. Прослуховування тексту «Мар’янчині улюбленці»
                       
                                      4.3.3. Мал. 4 (с. 73)
      Один ___________.     Одна качка. Два каченята. Вісім курчат.
                                                                     Фізкультхвилинка.

V. ЗАКРІПЛАЕННЯ  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
5.1.         Складання розповіді за опорними словами
Навесні у на з’являються курчата. Курчата жовтенькі, пухнасті. Вони люблять кашу. Я вдень доглядаю курчат. Ввечері вкладаю їх спати. Коли буде тепло курчата підуть на подвір'я, на сонечко. До осені вони підростуть.

5.2.         Відгадування загадок
Хто співає на паркані
У червоному жупані й чобітку
«Ку-ку-рі-ку»?
(Півень)
Сіренька пташка
У воді купалася
Сухою зосталася.
(Качка)
Золоті клубочки
Обліпили квочку
(Курчата)

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
       
           7.1. Бесіда
- Що нового дізналися сьогодні н уроці?
— Як назвати качку, курку, індика, гуску двома словами?
Це все — ...(свійська птиця).
     
    7.2. Вербальне оцінювання 

























Немає коментарів:

Дописати коментар